Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама мр Драган Трапарић присуствовао је Сретењском концерту Академског друштва за неговање музике „Гусле“, у сали Народног позоришта у Кикинди. Честитајући присутнима Дан државности Србије и славу Друштва, Трапарић се осврнуо на значај првог устава Кнежевине Србије, који је означио прекретницу у њеном политичком развоју и представљао темељ настанка модерне српске државе, уважавајући тековине великих европских револуција, пре свега француске, али и особености политичких прилика у нашој земљи.
„Димитрије Давидовић је био упоран у свом раду и сачинио је устав, који је донет на данашњи дан, 1835. године, а на чему му се посебно захвалио и кнез Милош Обреновић по чијем налогу је и радио. Оно што Сретењски устав издваја од многих и ставља га у ранг најмодернијих устава тог доба, јесте глава 11, названа ‘Обштенародна права Србина’, којом су гарантована политичка и лична права грађана, чије су вредности препознате из француске и белгијске уставности, а које држава Србија баштини и данас“, рекао је између осталог Трапарић.
Догађају је, поред осталих званица, присуствовала и Дијана Јакшић Киурски, заменица градоначелника Кикинде, која је истакла да данашњи празник симболише вековну тежњу и настојање нашег народа да очува слободарски и демократски дух.
АДЗНМ „Гусле“ обележава Сретење као крсну славу, јер су чланови овог друштва први пут наступили 14. фебруара, давне 1876. године, а вечерашњим, богатим културно-уметничким програмом, једно од најстаријих музичких друштава у Србији, започело је 149. концертну сезону.
Директор „Гусала”, Зоран Петровић, присутне је подсетио да је први хоровођа овог друштва био Јосиф Маринковић, а након њега и читава плејада великих музичких стручњака, међу којима је био и други диригент Бечке опере. „Данас градимо своје кадрове и много сам поносан на сву децу у ‘Гуслама’, која овде одрастају, сазревају и постају, паметни, добри и честити људи“, рекао је Петровић.
АДЗНМ „Гусле“, тренутно броји преко 400 активних чланова, а посебан акценат стављен је на квалитетан рад, који је доказан врхунским резултатима и успешним наступима. Посебан допринос овог Друштва у важној мисији очувања и неговања традиције, обичаја и културе, огледа се и кроз два пројекта ‒ студијско истраживање музичког традиционалног фолклора Баната ,,Етнокамп“, као и организацију фестивала ,,ФЕНОК” ‒ Међународног фестивала оркестара.
Кикиндско Академско друштво за неговање музике „Гусле“ добитник је прошлогодишње покрајинске награде „Ференц Фехер“, које представља највише признање у области културе. Ова престижна награда је признање за скоро век и по постојања и рада, током којих су историју „Гусала“ исписале многе генерације Кикинђана, дајући свој допринос важној мисији очувања и неговања традиције, обичаја и културе.