
Нови Сад/Бачка Паланка, 27. марта 2025.- Помоћница покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Снежана Јанковић јуче је у Музеју града Бачка Паланка, у оквиру којег ради и Установа Културни центар, отворила је „Изложбу културе вечног учитеља Конфучија“.

Изложбу је организовао Кинески културни центар у Београду, у сарадњи и уз подршку амбасаде Народне Републике Кине у Србији, Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и Установе Културни центар Бачка Паланка.

Поздрављајући присутне испред ресорног секретаријата, Снежана Јанковић је нагласила да је велика част данас бити део програма и учествовати у презентацији ове занимљиве и поучне изложбе о најзначајнијем цивилизацијском фундаменту нама пријатељског народа.
Она је подсетила да је кинеска цивилизација једина од четири светске, традиционално највеће и најстарије настале у сливовима, долинама, дуж токова и на ушћима великих река и као таква преживела је и континуирано постоји до савременог доба.

Њена цивилизација, како Јанковићева наводи, формирана је током дуготрајне узајамне интеракције различитих култура и етничких група из више регионалних центара уз токове великих кинеских река. Установљено је уверење научних истраживача прошлости овог поднебља, да је Жута река ипак главна „колевка кинеске цивилизације“.
Осврнувши се на прошлост кинеске историје, истакла је помоћница Јанковић, знамо да по митској и историјско- научној подели њу дефинише низ од 13 династичких циклуса различитог трајања и стања, некада у миру, а некада у сукобима.

„ Крајем дуге, осмовековне владавине династије Џоу, последње у низу кинских пре-империјалних династија, теоријски систем стварао је Конфучије (551-479 године п.н.е.), највећи кинески филозоф, мислилац и социјални реформатор“ подсетила је Снежана Јанковић и додала да његов етички систем вредности миленијумима је био основа кинеске државности и социјалне мисли.

Развојем феудалног друштвеног уређења, током династије Хан, рекла је помоћница Јанковић, његова филозофија узета је за учвршћивање империјалне царске власти и тиме је Кина званично прихватила ову филозофију као државну доктрину истовремено економски напредујући у пољопривреди, занатству и трговини.
Трговински путеви, чувени је „Пут свиле“- служили су за пласирање робе али и одређених постигнућа кинеске цивилизације.
Подсећајући на друге значајне утицаје конфучијанизма током кинеске историје, помоћница Јанковић је на крају истакла да је уверена у наставак успешне сарадње са Одељењем за културу Амбасаде Републике Кине, Кинеског културног центра и ресорног секретаријата.

Испред Општине Бачка Паланка поздравне речи упутио је заменик председника општине Милан Крагуљац, а испред Установе Културни центар Бачка Паланка присутне је поздравила директорка Оља Нађ.
Саветник за културу из амбасаде Народне Републике Кине Танг Дашнг и директор Кинеског културног центра Џанг Аимин су се захвалили на гостопримству и истакли да ће „Изложба културе вечног учитеља Конфучија“ у наредном периоду обилазити Музеје града Новог Сада, Бечеја, Руме, Врбаса и још неких градова са циљем да се млади и љубитељи његових мисли, идеја и филозофије што боље упознају.