Поводом два века од рођења откривена биста Бранка Радичевића у Житишту

Нови Сад / Житиште, 13. новембар 2024. – Поводом обележавања два века  од рођења великог књижевника и песника Бранка Радичевића, библиотека у Житишту, која с поносом носи његово име, данас је испред тог    простора  свечано откривена   биста с његовим ликом, која је рад вајара Бориса Стапарца, а овим поводом  отворено је и  Дечије одељење за најмлађе читаоце.

Догађају је присуствовао и помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама мр Драган Трапарић,  док је свачани чин откривања припао директору „Бранковог кола“ Ненаду Грујичићу и председници Општине Житиште Ивани Петрић.

Домаћин данашњег скупа била је директорка библиотеке Робертина Шијан, као о основци из школе „Свети Сава“, који су отпевали и изрецитовали неколико Бранкових стихова песама.

Уочи свечаног откривања бисте обратио се Ненад Грујичић, који је подсетио да је ово година великог јубилеја значајна за српску књижевну сцену и да  је биста у Житишту  нашла своје место испред библиотеке, која носи име нашег највећег романтичарског песника, претече Јована Јовановића Змаја, Лазе Костића, Бранка Ћопића и многих других.

Подсећајући на Бранкове кратке дане, јер је поживео свега 29 година, Грујичић је истакао да преко 50 школа данас носи његово име, нема града у Србији који нема улицу са његовим именом о књижевним и литерарним наградама и да се не говори, али је лепо напоменути да је чак 119 Бранкових песама  нашло своје место у бројним композицијама, које се  и дан данас изводе и постале су антологијске.

Посебно ми је драго, истакао је Грујичић, што се годишњица обележавања два века од рођења Бранка Радичевића нашла у години обележавања истог великог јубилеја Летописа Матице српске, посебно ако се узме у обзир, колики је значај Бранко Радичевић заједно са Вуком Караџићем оставио као траг на реформи народног српског језика.

О својој инспирацији за израду лика Бранка Радичевића и креативном приступу његовом лику говорио је вајар-аутор Борис Стапарац.