Помоћник Илић присуствовао отварању изложбе „Алтернативна Цуца Сокић: цртежи“

Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Мирослав Илић присуствовао је синоћ у Спомен-збирци Павла Бељанског, свечаном отварању изложбе „Алтернативна Цуца Сокић: цртежи“, поводом 110 година од рођења уметнице.

Реч је о избору 182 цртежа који су део вредног поклона породице Гаталовић, која је Спомен-збирци Павла Бељанског и Народној библиотеци Србије поклонила преко 800 радова на папиру Љубице Цуце Сокић. Ови цртежи представљају драгоцен студијски материјал, значајан за изучавање целокупног опуса уметнице. Циљ организовања изложбе је да из новог угла прикаже њену изузетну стваралачку личност, као и да изрази захвалност породици Гаталовић која је кроз континуирано и дугододишње даривање дела Љубице Сокић обема установама, допринела чувању, изучавању и промовисању вредности националне културне баштине.

Изложба је настала као заједнички пројекат Спомен-збирке Павла Бељанског и Народне библиотеке Србије са идејом да се јавности прикажу до сада у највећем броју непознати радови Љубице Цуце Сокић, који су настајали паралелно са њеним сликарским остварењима. Ауторке изложбе су мр Милана Квас, музејски саветник и управница Спомен-збирке Павла Бељанског, и Горана Стевановић, библиотекар саветник за Графички фонд и Уметничку збирку Народне библиотеке Србије.

Мр Милана Квас нагласила је да су у питању радови који су настајали у тренуцима слободног времена, на маргинама разних дописа, службених аката, ковертама, полеђинама неких докумената, који због тога имају и вредан документарни карактер, али су опет, с друге стране, изузетно интимни, врло непосредни и показују њене веома широке и различите преокупације на пољу фигуративног изражавања, а да је с обзиром на чињеницу да су настали у послератном периоду, од краја педесетих до седамдесетих година прошлог века, углавном ишла ка апстрактном ликовном говору у сликарству.

Горана Стевановић је истакла да су приказани радови у највећем броју студије и скице, те импресије за будуће илустрације, међу којима постоји и неколико завршених цртежа. Према њеним речима они су настајали у пролазу, у тишини атељеа, и нису били намењени очима јавности, па је ово изузетна прилика да се нагласи колико су драгоцени ти радови који остају у интими уметника, да им се приступи са поштовањем, да се интерпретирају и представе јавности.

Изложба „Алтернативна Цуца Сокић: цртежи“ у Спомен-збирци Павла Бељанског траје до 2. фебруара, а њену реализацију и објављивање каталога финансијски је подржао Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама.  У оквиру пратећег програма налази се и представа „Цуца и Богдан. Неизречено” која се бави познанством уметнице и сликара Богдана Шупута, коју ће вечерас извести Театар младих „Мишоловка”, у оквиру другог Фестивала музејског театра и филма. Ова манифестација одвија се на три локације, у сарадњи Спомен-збирке Павла Бељанског, Галерије Матице српске и Музеја Војводине до 24. новембра.