Панел дискусија поводом Дана Дунава у Културној станици Свилара

Помоћници покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама мр Драган Трапарић и Мирослав Илић, присуствовали су испред ресорног секретаријата панел дискусији поводом Дана Дунава у Културној станици Свилара.

Организатори дијалога били су Аустријски културни форум, EU4Green и EU Info Point Novi Sad. С обзиром да је Дунавска стратегија важна за будућност подунавског региона на панел дискусији поводом Дана Дунава, имала је за циљ да пружи платформу за дискусију о хитним питањима везаним за животну средину, пољопривреду, образовање, мобилност и туризам у Дунавском региону.

Ове године, Аустрија предводи ЕУ стратегију за Дунавски регион уз слоган „Обликовање трансформације, стварање могућности: просперитетан, отпоран и безбедан Дунавски регион“, а кључне тачке стратегије фокусиране су на: повезивање Дунавског региона, заштиту животне средине, изградњу просперитета, јачање региона.

Говорници на дискусији били су екперти из Аустрије и Србије, Конрад Станиа, шеф одељења у Министарству пољопривреде Аустрије, Лаура Хохоф, водитељка међународних пројеката у Агенцији за заштиту животне средине Аустрије и пројекта ЕУ4Греен, Даниел Мартинек, научни истраживач у Институту за подунавски регион и Централну Европу и др Драгана Томашевић Пилиповић, професорка на Департману за хемију, биохемију и заштиту животне средине, Природно-математичког факултета Универзитета у Новом Саду.

Панел дискусији присуствовао је и његова екселенција амбасадор Аустрије у Србији Кристијан Ебнер, који је присутне подсетио на чињеницу да реку Дунав често зову и жилом куцавицом европског континента, што најбоље говори о значају њеног очувања, те је зато важно да учинимо све што је у нашој моћи да та река остане жива и еколошки стабилна. Ебнер је, између осталог, и додао да је неопходно бавити се и економским аспектом у вези с Дунавом, пре свега јер поседује бројне луке, па може да служи као средство превоза.

Подсећања ради, у сливу Дунава, који протиче кроз чак десет земаља, са укупном дужином од 2850 километара, настањено је око 80 милиона људи, од којих се око 20 милиона снабдева водом за пиће из ове европске реке. Тренутно је становиште да само 25 одсто водних тела Дунава има добро еколошко стање.