Отворени „Дани породице“ у Перлезу

Нови Сад/Перлез, 7.септембра 2024.- Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Александра Ћирић Бошковић, присуствовала је свечаном отварању четврте по реду манифестације „Дани породице“, на корзоу, поред Бегеја, у селу Перлез.  

Богат програм организован са циљем промовисања значаја заједништва и породичних вредности, под покровитељством Министарства за бригу о породици и демографију и града Зрењанина, свечано је отворен обраћањем председника Владе Републике Србије, Милоша Вучевића. Наглашавајући значај породице као основне ћелије друштва и корена из којих свих потичемо, премијер Вучевић је нагласио да сви тежимо Србији која жели да буде боља, модернија, сигурнија, безбеднија, али која нема намеру и не сме да се одрекне свог идентитета.

„Ми не желимо да нас услове да бисмо били модерни да морамо да не будемо оно што јесмо. Не желимо да будемо модерни и напредни тако што ћемо да заборавимо које нам је име и презиме, које смо вере и којим писмом пишемо. Наш скок у будућност не значи да се одричемо историје и културе. То је оно што је чувало нашу државу када смо били заједно, веровали у Бога. Драго ми је што је овде са нама и господин Зукорлић. Драго ми је што је неко ко је из исламске заједнице са нама, јер показује да православни хришћани и муслимани морају да буду данас заједно. Не дозволите да нас поделе“, рекао је премијер Вучевић.

Председник Владе искористио је ову прилику и најавио наставак развитка овог подручја и улагања у Банат, на првом месту, изградњом брзе пруге од Београда, преко Панчева до Зрењанина, на једном краку, а на другом преко Чоке до Суботице, те отварању железничке магистрале. Осврћући се на речи министра за бригу о породици и демографију, Милице Ђурђевић Стаменковски, нагласио је да је суштина напретка у народу – да нас буде више, да будемо бројнији, да преживимо, да останемо и опстанемо на овим просторима. Наглашавајући да је управо то суштина политике и живота, а не новац, статистика или извештаји, премијер је изразио спремност Владе да и даље енергично сузбија процесе депопулације.

„То је Србија у коју верујемо и то су вредности које промовишемо кроз Дане породице. Никоме ништа не намећемо, само тражимо да нам нико ништа не забрањује. Немојте нам ћирилицу забранити, да кажемо да смо Срби, немојте нам забранити да верујемо у Бога, да волимо нашу државу. Ми резервну немамо, а ви како хоћете. Ми ћемо да је чувамо, бранимо и сачуваћемо је“, закључио је премијер у свом обраћању.

Министар за бригу о породици и демографију, Милица Ђурђевић Стаменковски, почела је своје излагање подсећајући присутне на речи блаженопочившег патријарха српског Павла, који је говорио да је породица мала Црква и извор љубави коме тежимо у животу.

„Нема сумње да се породица данас јавља као последња линија одбране хришћанских вредности, на којима почива читава европска цивилизација и зато је она стално на удару са различитих страна. Пред дилемом да ли ће нам се деца рађати, ми пружамо одговор – да ли ћемо као нација имати будућност, да ли ће нас бити у времену које долази пред нама? Ми јако добро знамо да смо као народ  водили различите борбе и битке, да смо у претходном веку страдали преко границе трајне биолошке инвалидности, пред нама је данас зато питање да ли ћемо сутра оно што смо наследили од предака, од оних који су ову земљу градили и изградили, имати коме да сачувамо и коме да подаримо. То је питање – бити или не бити, нашег доба и зато драги пријатељи и драга браћо и сестре, ми морамо заједнички да се боримо да породица у 21. веку буде најважнији национални интерес“, рекла је министар Ђурђевић Стаменковски.

Након уводних говора и обиласка штандова локалних самоуправа, који су представили своје раскошне понуде етно-производа и презентовали своје мере пронаталитетне политике, премијер и министарка су дали изјаве за медије.

Отварању манифестације присуствовали су бројни представници Покрајинске владе, Града Новог Сада и локалних самоуправа, недвосмислено пружајући подршку заједништву, традиционалним вредностима и очувању породице, као предусловима за опстанак и напредак нашег друштва у целини.