Одржано 8. Међународно архивистичко саветовање у Сенти

Нови Сад/Сента,10. октобар 2024.- „Сента 2024” назив је осмог по реду Међународног архивистичког саветовања које траје до 11. октобра у просторијама Градске куће у Сенти, где окупља више од 150 стручњака из ове области, не само из Србије, већ и из земаља региона. Скуп организује Архивистичко друштво Србије у сарадњи са Историјским архивом Сента.

Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Мирослав Илић, у свом обраћању медијима пре почетка саветовања нагласио је да је чување, заштита и јавна презентација грађе основна делатност архива као установе културе.

„Овај научни скуп је могућност да архивски радници расправљају актуелне проблеме из архивске теорије и праксе, са посебним освртом на чување грађе у електронском облику, дигитализацију грађе, улогу вештачке интелигенције у раду са архивским материјалима, као и праћење светских трендова у примени савремене опреме за архивске депое“, истакао је Илић.

Током саветовања предвиђено је потписивање Протокола о сарадњи са Словачким архивистичким друштвом и представљање Зборника радова „Архивска грађа у теорији и пракси број 7“. Такође је планирана презентација радова о актуленим проблемима архивистике који настају у пракси због грађе у електронском облику, питања попут – да ли су фотографије генерисане вештачком интелегенцијом ризик за архиве и у којој мери се вештачка интелегенција примењује у архивима, како се здравствено информативни систем под називом „Хелинат” примењује у здравственом систему Србије и друге теме.

Покрајински помоћник Илић је у свом изјавама за РТС и Информер, такође, навео да је важан део овог скупа и факултативни програм кроз упознавање локалне традиције и културе, попут посете родној кући Стевана Сремца и спомен-видиковцу Битке код Сенте.

„Оно што је мени лично веома интересантно јесте наслов трећег панела под називом – Извори за економску историју. У том смислу лично бих препоручио домаћинима да госте упознају са ликом и делом Јована Јоце Вујића, чувеног српског привредника, добротвора и највећег колекционара 19. века. Човек који је одлично управљао породичном економијом и волео књигу и културу српског народа, а чија збирка броји преко 3000 инвентарних јединица“, изјавио је Илић.

Лела Павловић, председница Архивистичког друштва Србије, које ове године слави 70 година архивистике у нашој земљи, отворила је овај међународни скуп, на којем су поред представника ресорног секретаријата присуствовали представници надлежног Министарства културе Републике Србије, др Мирослав Перишић, директор Државног архива Србије, др Небојша Кузмановић, директор Архива Војводине, Иштван Фодор директор Историјског архива Сента, као и Хајналка Бурањ, председница општине Сента.