![24_nov](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov-678x381.jpg)
Нови Сад, 24. новембар 2021.- „Изузетна ми је част што сам у прилици да вам се обратим уочи 103. годишњице присаједињења Војводине Краљевини Србији и да вам у име Покрајинске владе и лично име честитам ваш национални празник „25. новембар – Дан Велике народне скупштине“ на којој је одлука о присаједињењу и донета“ рекла је вечерас у Градској кући у Суботици на Свечаној академији уприличеној поводом обележавања буњевачког националног празника – Дана Велике народне скупштине 1918., покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић.
Истовремено, желим да подсетим да је од 2018. године, на предлог Покрајинске владе, Скупштина Војводине 25. новембар прогласила за датум од посебног значаја за нашу покрајину.
![](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov1.jpg)
Дозволите ми да се, на самом почетку, кратко осврнем на бурне и преломне догађаје из новембра 1918. године, истакла је ресорни секретар и додала да жели још једном да изрази најдубље поштовање за изузетну улогу коју су Буњевци имали у тим догађајима и на самој Великој народној скупштини чије су одлуке, на простору на којем заједно живимо, дефинитивно означиле крај једне и почетак друге историјске епохе.
„Међу њених 757 посланика из свих делова Бачке, Баната и Барање, који су једногласно донели одлуку о присаједињењу, њих 84 били су Буњевке и Буњевци“ навела је Милошевићева и додала да је Бабијан Малагурски био један од осам њених председника, а угледни свештеник и неспорни вођа вашег народа Блашко Рајић, уз Јашу Томића, доминантна фигура тог историјског скупа на којем су од укупно седам жена посланика њих четири, Мара Малагурска, Катица Рајчић, Олга Станковић и Манда Сударевић, биле Буњевке.
![](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov2.jpg)
Она је овом приликом истакла да улога Буњеваца у дефинисању начела слободе, равноправности и просперитета за све који су били темељ свих одлука Велике народне скупштине, била је, дакле, изузетна и наша захвалност због тога мора да буде и велика и вечна.
А у те одлуке је, сматра секретар Драгана Милошевић, сажета је вековна борба не само српског, већ и буњевачког, па и других народа у бившој Аустроугарској за своју самобитност, за свој идентитет и за своју будућност.
![](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov4.jpg)
Како она наводи, у тој борби нико као ви Буњевци, који сте и после Велике народне скупштине, а посебно после Другог светског рата, били изложени чак и бруталним институционалним притисцима да се одрекнете сами себе, није показао толико истрајности, толико поноса, толико љубави према својим коренима и свом народном бићу и, најзад, толико лојалности према нашој заједничкој држави Србији.
Зато у овом свечаном тренутку осећам пре свега дубоку људску потребу да вам за све то изразим најискреније дивљење и да вам на томе од срца захвалим!
Желим, драги пријатељи, да овом приликом истакнем и укупан национални, конфесионални, културолошки и сваки други склад заједничког живота у Војводини. И његово очување је једна од обавеза коју су – и нама и генерацијама које ће доћи после нас – оставили посланици Велике народне скупштине и ми ту обавезу морамо да испунимо, како данас, тако и у времену које долази.
![](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov3.jpg)
„Управо у то име још једном вам честитам ваш национални празник „25. новембар – Дан велике народне скупштине“ и желим да, као и до сада, и даље истрајно чувате своју културу, своје обичаје, свој језик и све друго што чини вашу раскошну самосвојност и ваш идентитет, у чему ћете и даље имати пуну подршку Покрајинске владе“ рекла је на крају излагања ресорни секретар Драгана Милошевић.
![](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov5.jpg)
Градоначелник Суботице Стеван Бакић честитао је Дан велике народне скупштине и рекао да је управо у Суботици јединствен пример, да једна мањинска заједница одреди дан уједињења са Србијом, као свој празник, где је давне 1918. године и то баш у некадашњем хотелу „Хунгарија“, у којем је данас биоскоп „Лифка“, одржан велики народни скуп Срба и Буњеваца Суботице.
Он је истакао да Град Суботица даје подршку буњевачкој култури, информисању, а нарочито образовању и да су ове године, сви ти изрази равноправности Буњеваца достигли свој врхунац, у одлуци да буњевачки буде један од четири званична језика Града Суботице.
![](https://www.kultura.vojvodina.gov.rs/wp-content/uploads/2021/11/24_nov6.jpg)
Испред Националног савета буњевачке националне мањине речи захвалности упутила је председница др Сузана Кујунџић Остојић, а овом приликом промовисана је и књига проф. др Саше Марковића „Буњевци у процепу стварања националног идентитета.“