Нови Сад/Банстол, 13.септембар 2024.- На дан када Српска православна црква молитвено обележава Свете новомученике јасеновачке, одржан је „Дан сјећања“, у храму Благе Марије на Банстолу. Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Мирослав Илић, присуствовао је помену српским жртвама из тринаест западнокрајишких општина које су страдале 1995. године. Обележавање ових потресних догађаја из блиске прошлости, започето је службом којом је началствовао протојереј-ставрофор Стојан Билић, парох новосадски уз саслужење више свештеника Епархије сремске Српске православне цркве, након чега су уследила обраћања званица, полагање венаца на спомен-обележје и пригодан културно-уметнички програм.
Помоћник Илић у свом обраћању присутнима, осврнуо се на период 90-их година 20. века, нагласивши да је то период највећег етничког чишћења Срба у Европи, након Другог светског рата. Илић је рекао да је то искуство нарочито болно и трагично, те да Срби као народ носе колективну трауму и страх од тих збивања, па се намеће питање – како то све да превазиђемо?
„Ослонићемо се на најсигурнији темељ у нашој историји који чине Свети Сава, Свети Симеон, наша света Црква и култура. Важно је да се наоружамо вером и знањем, које преносимо нашој деци, да чувамо сећање на пале жртве и градимо снажну заједницу у којој се оваква страдања неће понављати“ закључио је Илић.
Испред организатора, Савеза крајишких удружења, окупљенима се обратила председница Ранка Срдић Милић, која је нагласила да они, сад већ традиционално, по 7 пут, организију помен за српске страдалнике и отете у најлепшем делу Босанске Крајине у Гламочу, Босанском Грахову, Кључу, Јајцу, Бихаћу, Доњем Вакуфу, Купресу, Дрвару, Босанском Петровцу, Санском Мосту, Крупи на Уни, Шипову и Мркоњић Граду.
„Период од 8. јула па све до 10. октобра, тешки су дани за све нас који припадамо Бањалучкој Крајини, јер се тада сећамо свих наших жртава и изгубљених огњишта, али у исто време док се присећамо првенствено тих, по неким проценама више од 2000 српских жртава, ми се надамо и даље да ће будућност донети правду за наш народ и очувати наше заједништво“, истакла је Срдић Милић.
Шеф Представништва Републике Српске у Србији Млађен Цицовић, напоменуо је присутнима на помену, да кад се сећамо свих жртава и страдалника од стране агресора, из западнокрајишких општина, су управо тим мученичким чином своје животе уградили у темеље савремене Републике Српске и Србије, у темеље нашег идентитета.
„Мислим да је важно истаћи да су свима нама најважнији задаци, како за опстанак тако и за будућност нашег народа, они који служе очувању нашег идентитета, културе, традиције, обичаја, српског језика, ћирилице и наше вере. Само тако ћемо успети правилно да дефинишемо будућност нашег народа, Републике Српске и Србије“, рекао је Цицовић.
Поред представника ресорног секретаријата помену су присуствовали у име Града Новог Сада, помоћник градоначелника Станко Љубичић, испред Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, помоћник министра Душко Ћутило, помоћник председника Републике Српске за Федерацију БИХ и председник СО Босански Петровац, Немања Давидовић, представници Покрајинског фонда за избегла, расељена лица и сарадњу са Србима у региону и остали.
Културно уметнички програм изнели су народни гуслар, Витомир Вулин и етно-група ,,Завет“.