Драгана Милошевић: Ћирилично писмо и језик јесте наше национално благо

„Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама препознао је значај одржавања Фестивала ћириличних брендова, као један веома значајан догађај, који на посебан начин чува, промовише и негује ћирилични језик и писмо“ рекла је данас отварајући други Фестивал ћириличних брендова у Историјском архиву Новог Сада, покрајински секретар за културу, јавно инфомисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић.

Национални идентитет једног народа почива на неколико стубова националне културе, истакла је Милошевићева и додала да су један од  основних  стубова управо  ћирилично писмо и језик, а писмо и језик живе онолико колико су у употреби и то је задатак за читаво друштво, јер оно јесте наше национално благо.

 „Да бисмо широј јавности, а младима поготово подигли свест о њеном значају, неопходни су догађаји као што је данашњи, јер поштујући и чувајући свој национални идентитет, поштујемо и друге“ рекла је секретар Милошевић.

Она је подсетила и на чињеницу да је пре Другог светског рата познати научник др Вебер, чувен и по проучaвању светских азбука, рекао да је српска ћирилица и њено писмо једно од најједноставнијих и најлепших азбука на свету.

Акценат овог фестивала јесу и млади, нагласила је ресорни секретар и додала да они данас живе у време савремених технологија, интернета, друштвених мрежа и све више упрошћавају писмо и зато подизање њихове свести и уопште путем организовања радионица и рада са школском децом јесте веома битна ствар.

„Са друге стране језик и писмо нису само ствар културног идентитета, наслеђа, образовања, већ су веома битни и у туризму и привреди, као наш промотивни бренд“ истакла је Милошевићева и додала да статистика у последње две године каже да од 100.000 домена, само их је 2.000 на ћириличном писму.   

У име домаћина, Петар Ђурђев, директор Историјској архива Града Новог Сада је рекао да и на овај начин указујемо на важан део нашег културног наслеђа, који морамо да имплементирамо у свакодневницу. Он је подсетио да се овај део Паноније налази у оквиру Велико моравске државе и то на простору, где су Ћирило и Методије, а потом и њихови ученици  нас задужили да ово писмо чувамо.

Гојко Вукоје из Удружења грађана „Клуб О2 из Новог Сада који су и организатори  другог Фестивала ћириличних брендова се захвалио на подршци ресорном секретаријату, граду Новом Саду и Историјском архиву Новог Сада нагласивши да је ћирилица лична карта српског народа. 

На овогодишњем фестивалу ученици Гимназије „Јован Јовановић Змај“ и Карловачке гимназије учествоваће на радионици под називом „Култура говора – негујмо српски језик“ са посебним освртом на текстове Ива Андрића, Михајла Пупина и војводе Живојина Мишића. Радионицу ће водити Слободан Роксандић, аутор књиге „Проговори да видим ко си“ (додатног наставног средства за боље усмено изражавање) и аутор програма „Караван културе говора“ који се реализује у склопу националне акције „Негујмо српски језик“.