„Велико ми је задовољство, част и понос што данас у амфитетару Архива Војводине уручујемо 175 уговора, по основу три конкурсне линије у висини од 78 милиона динара, које су намењене за заштиту и очување културног наслеђа, за пројекте који се односе на традиционално стваралаштво Срба, као и за пројекте које смо снажно подржали када је у питању набавка књига јавним, градским и општинским библиотекама за попуњавање библиотечког фонда“, рекла је Драгана Милошевић, покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, уочи уручивања уговора корисницима средстава.
Она је подсетила на то да је 2018. године, када је преузела руковођење ресорним секретаријатом, буџет за поменуте све три конкурсне линије био десет и по милиона динара, да би данас износио 78 милиона.
„Све ово је реализовано захваљујући великој подршци како председника Покрајинске владе Игора Мировића, тако и њених чланова, који имају сензибилитет према култури и самим тим показују своје искрено опредељење, јер се наш буџет из године у годину повећава, не само када је у питању заштита и очување културног наслеђа као таквог, већ и када је у питању традиционално стваралаштво, не само Срба, већ и свих националних заједница које живе на овим просторима. Данас је за мене част и привилегија бити пред вама, који сте сваким даном марљиво, студиозно, амбициозно и професионално радили на унапређењу културе у својим институцијама, у местима и градовима Војводине одакле долазите“, рекла је Милошевићева и навела да је подршка пројектима дата не само поводом значајних јубилеја и за капиталне инвестиције, већ је и много шира и већа.
Када је у питању традиционално народно стваралаштво, ове године су подржани пројекти као што је јубиларна десета манифестација Фолклорно културно-уметничког друштва „Илија Прерадовић“ из Банатског Карађорђева, које уједно обележава и 100 година од досељења и настанка села.
Подржан је и пројекат из Бачке Тополе који реализује Српски културни центар „Вук Стефановић Караџић“ – народна ношња барањских Срба.
Подршку су добили и пројекти Аматерског културно-уметничког друштва „Милица Стојадиновић Српкиња“ из Буковца за набавку и репарацију музичких инструмената, а у Кикинди је подржан пројекат Академског друштва за неговање музике „Гусле“ под називом „Етнокамп Кикинда 2023“ и односи се на истраживање вокалне, инструменталне и играчке традиције Баната, док је у Лединцима подржан пројекат Културно-уметничког друштва „Виноградар“ за набавку ношњи за игре из Срема.
Када је у питању заштита и очување културног наслеђа, Драгана Милошевић је нагласила да је за Српску читаоницу у Иригу подржан пројекат „Каталог фрушкогорских манастира“ у вези са стручном и прописаном каталогизацијом, евидентирањем, сређивањем и чувањем изузетно вредног књижевног фонда фрушкогорских манстира.
Галерији Матице српске у Новом Саду одобрена су средства за пројекат „Изложба поклон-збирке Драгише Брашована“, који се односи на презентацију музејских предмета из његове збирке, поклоњене нашој најзначајнијој националној галерији.
Историјски архив у Сомбору добио је подршку за пројекат „Набавка специјалне климатизоване коморе за очување повеље слободног краљевског града Сомбора и старе и ретке архивске грађе“, јер се његовом реализацијом, како наводи Милошевићева, обезбеђује повећање видљивости и доступности наших до сада недоступних архивских докумената, а град Сомбор добија презентовано наслеђе на коме заснива свој историјски идентитет и посебност.
Галерија „Милан Коњовић“ у Сомбору добила је средства за пројекат „Унапређење техничке заштите“, ради повећања безбедности и чувања уметничког фонда великог сликара.