Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Александра Ћирић Бошковић, отворила је данас уводну конференцију пројекта „Уметничко царство без граница кроз прилике и знање – БАРТОК“, који се реализује у оквиру програма „Interreg VI-A IPA Мађарска-Србија“, у „Атељеу 61″ у КС Радионица.
Секретарка Ћирић Бошковић је у свом излагању нагласила значај пројеката прекограничне сарадње за развој културе у Аутономној покрајини Војводини, истичући чињеницу да је Војводина са својом јединственом мултикултуралношћу и богатим наслеђем, увек била плодно тло за сарадњу која превазилази границе и негује вредности које нас спајају.
„Прекогранична сарадња игра кључну улогу у развоју културе у АП Војводини, региону који је вековима био мост између различитих народа, традиција и културних утицаја. Ови пројекти омогућавају умрежавање установа културе, удружења, као и појединаца, чиме се не само обогаћује локална културна сцена, већ и шири простор за интеркултурални дијалог“, рекла је Ћирић Бошковић.
В.д. начелника Градске управе за културу Драган Алексић, истакао је значај постојања Културних станица у граду, у чијем окриљу се налази и „Атеље 61“, као носилац пројекта, апострофирајући препознатљивост Новог Сада, на интернационалној културној мрежи, захваљујући признању које је 2022. године добио као Европска престоница културе. Према Алексићу, даљи културни развој града уследио је кроз читав скуп активности уз подршку Покрајинске владе и Владе Републике Србије, те је тако данас Нови Сад део еминентне културне заједнице – УНЕСКО „Мреже креативних градова“.
Др Тамаш Силађи, кустос „Јеленлет“ фондације, водећег партнера на овом пројекту упутио је присутне у све фазе пројекта, значај, као и његове циљеве, истакавши између осталог, да ће кроз кроз њега сви уметници који до сада нису имали ту прилику управо у „Атељеу 61“, захваљујући модерној опреми имати прилику да своје креације стварају у једном потпуно новом маниру и високо-технолошком амбијенту.
Пројекат „Барток“, који траје 20 месеци, укупне је вредности oко 260.000 еура. Општи циљ пројекта је подстицање културне размене и сарадње између Мађарске и Србије успостављањем два прекогранична уметничка ФабЛаб-а, јединствене лабораторије за рад и уметничко стваралаштво, спајањем традиционалне и дигиталне уметничке форме, са Белом Бартоком као централном темом у Мађарској, промовишући међусобно разумевање, учење и културну разноликост.
Уводној конференцији присуствовали су Јелена Добровић Бојановић, заменик покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, Дејан Вујиновић из Антена Заједничког секретаријата Програма прекограничне сарадње Мађарска-Србија и Зоран Булатовић, директор Установе за израду таписерија „Атеље 61“.