Драгана Милошевић уручила уговоре из области јавног информисања

Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Драгана Милошевић уручила је данас у Покрајинској влади уговоре о суфинансирању пројеката из области јавног информисања у 2023. години.

За суфинансирање 220 пројеката опредељено је 90 милиона динара и по речима секретара Драгане Милошевић, тиме је Покрајински секретаријат одржао снажан принцип помагања медија са територије АП Војводине из буџета.

„Оквир нашег деловања, који је јасно одређен Законом о информисању и медијима и другим везаним прописима, јесте да усмеримо подршку и на медије из мањих средина помажући им да опстану, нарочито када многи немају капацитет ни могућност да се финансирају на други начин, али и на друге правце финансијске помоћи. Један од њих је континуирана подршка за 22 листа на осам мањинских језика чији су оснивачи национални савети националних мањина, при чему бих посебно истакла да смо у односу на 2016. годину, када смо преузели руковођење покрајинском администрацијом, и са буџетом од 260 милиона динара за ову намену, ове године увећали средства на 490 милиона и тиме показали висок степен одговорности за несметано објављивање листова и часописа на мањинским језицима, модел директног субвенционисања који је јединствен не само у регионалним већ и у европским оквирима“, рекла је Милошевићева.

Како она наводи, други правац је пројектно суфинансирање за три конкурсне линије чији је циљ боља и развијенија Војводина, са уређенијим институцијама међу којима су и оне које припадају новинарској професији.

„За конкурс за унапређење професионалних стандарда ове године смо издвојили десет милиона динара за 32 пројекта од 41 пристиглог. Тим средствима јачамо професионалне и стручне капацитете, али и подижемо ниво новинарске писмености“, нагласила је Драгана Милошевић, наводећи неке од подржаних пројеката као што је „Медијски стручни скуп 28 Интерфер“ Телевизије Апатин, интернационални фестивал репортаже и медија, затим трибину  „Информисање у медијима на језицима националних мањина у Војводини у Ковачици, пројекат „Унапређење капацитета медија за извештавање о положају особа са инвалидитетом“ у Новом Бечеју, као и подршка Центру за информисање, образовање и предузетништво „Облак“ из Панчева за пројекат „Медијско описмењавање младих“.

Када је реч о другој конкурсној линији, која се односи на подршку осетљивим групама и намењена је за унапређење и побољшање програмских садржаја у новинским и електронским медијима који објављују информације на знаковном језику, Брајевом писму или на други начин омогућавајући несметано остваривање права у јавном информисању, издвојено је такође десет милиона динара за 12 пројеката од укупно 16 пријављених.

Неки од подржаних пројеката су „Звучни формат вести на порталу Војвођански новинар намењен слепим и слабовидим особама“ Друштва новинара Војводине, „Додиром до информације“ Савеза слепих Војводине, као и „Звук тишине“ Савеза глувих и наглувих Војводине.

„Најобимнија подршка јесте конкурс за суфинансирање пројеката производње медијских садржаја из области јавног информисања, на коме је подржано 176 пројеката од 263 у укупном износу од 70 милиона динара“, истакла је Драгана Милошевић и прецизирала да овом конкурсу припадају пројекти који се баве очувањем српског културног и националног идентитета, идентитета  бројних мањинских заједница на овим просторима, пронаталитетном политиком, бригом о породици, односом према било којој угроженој друштвеној групи, заштитом животне средине и бригом о здрављу.

„За овај модел пројектног суфинансирања наследили смо 2016. године буџет од 14,5 милиона динара, а данас вам додељујемо 90 милиона, што свакако дефинише наш однос према вашем раду, у којем показујете велику одговорност у профилисању медијске и укупне јавне сцене кроз прилоге, репортаже и текстове“, истакла је Милошевићева.