Свечаном академијом вечерас је у Покрајинској влади обележена 174. годишњица одржавања Мајске скупштине, на којој је 15. маја 1848. године у Сремским Карловцима проглашено стварање Српске Војводине.
„У историјском календару нашег заједничког сећања и поштовања 15. мај је незаобилазан дан, дан када се српски народ одлучио за пут слободе, очувања сопствене самобитности и једнакости са свим другим народима са којима је живео – пут Српске Војводине“, рекао је Мировић.
Српску Војводину на Мајској скупштини формирала је, како је навео, чврста воља народа предвођена великанима као што су патријарх Јосиф Рајачић, генерал Ђорђе Стратимировић и Јован Суботић, да би она 1860. године била формално укинута, али је остала у срцу српског народа.
Светозар Милетић је, подсетио је председник, у деценијама које су уследиле, заједно са новом плејадом великана попут Михајла Полит-Десанчића, Лазе Костића, Јована Јовановића Змаја и Јаше Томића, повео народ у нову борбу за стара начела – начела једнакости, слободе, равноправности и напретка за све са којима је српски народ тада живео и данас живи на овом простору, а круна те борбе је одлука о присаједињењу Војводине Краљевини Србији.
„Начела на којима је формирана Српска Војводина јесу начела на којима се и данас заснива живот свих нас који овде живимо, а Војводина и наша Србија су, за разлику од неких прошлих година, упркос искушењима која данас потресају цео свет, место економског просперитета. Та и таква Војводина, чији темељи сежу до 15. маја 1848, наш је заједнички циљ, одговорност и обавеза и ми ћемо је баш такву чувати и сачувати на начелима Светозара Милетића и Јаше Томића“, истакао је председник Мировић.
Поводом 15. маја, дана од покрајинског значаја, Мировић је на свечаној академији уручио покрајинска признања у области науке „Милутин Миланковић“ и у области уметности „Павле Јовановић“ овогодишњим лауреатима – проф. др Момиру Микову, односно Гордани Ђурђевић Димић.
„Доделом овог високог признања указана ми је велика част, још једном подсећајући ме да једино уметник који је укорењен у свом народу, поносан на његову националну историју и хероизам, може да црпи снагу за своју уметност“, рекла је Гордана Ђурђевић Димић.
Проф. др Момир Миков рекао је да је признање које му је припало доказ да нису узалуд потрошене деценије рада које су иза њега, али и признање да је био на правом путу када је пре 38 година почео да се бави научним радом.
Уочи академије, у Скупштини АП Војводине, отворена је Спомен-соба посвећена најзначајнијим догађајима и личностима данашње АП Војводине, чија дела су допринела изградњи слободе, равноправности и напретка као темељних принципа и стубова наше отаџбине. Отварање Спомен-собе финансирала је Покрајинска влада.
Свечаности су присуствовали и председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор, директор Безбедносно-информативне агенције Братислав Гашић, министарка привреде у Влади Републике Србије Анђелка Атанасковић, потпредседници и чланови Покрајинске владе, представици градова и општина у Војводини, добитници покрајинских признања из претходних година и други.