Нови Сад/Сомбор, 8. децембар 2024. – Помоћница покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Невена Баштовановић присуствовала је синоћ у Хрватском дому у Сомбору, одржавању годишњег концерта Хрватско културно-уметничког друштва „Владимир Назор“, који је на свечан начин обележио 88 година рада и постојања.
Хрватско удружење у Сомбору основано је 6. децембра 1936. године као Хрватско културно друштво „Мирољуб“, да би током година и историјских прилика било преименовано у ХКУД „Владимир Назор“.
Тада, те давне 1936. године, оснивачкој скупштини новога друштва присуствовало је 180 будућих чланова, а за председника је изабран Антун Матарић.
Већ крајем фебруара наредне године, непуна три месеца после оснивачке скупштине, захваљујући финансијској подршци и прилозима чланова Друштва, купљена је зграда у центру града, па тако Друштво од почетка рада има свој властити простор.
Током година Друштво је мењало име, укидан му је хрватски предзнак, али није престајало с радом. После Другог светског рата Друштво мења име у „Владимир Назор“, али без хрватског предзнака који му је враћен одлуком Сабора 2001. године.
„Драго ми је да се на овом месту културна баштина чува и да се с времена на време приказује“, истакао је министар за људска и мањинска права и друштвени дијалог Томислав Жигманов и подсетио да Хрватски дом те 1936. године није био у оваквом облику, али је порука оснивања била јасна.
Хрватска заједница у Сомбору, Хрвати с околних салаша, хтели су, како он сматра, „да оно што је њихово, оно што је наше, чувају, да се боре да то буде признато у структурама локалних власти и да друштвени живот хрватске заједнице буде видљив и на добро саме заједнице“.
По речима председника ХКУД-а „Владимир Назора“ Томице Вуковића некада је годишњи концерт био само концерт фолклорне групе, а део вечерашњег концерта ће, осим фолклора, бити и рад других секција.
„Одржали смо у овој години и све наше манифестације“, навео је Вуковић и додао да су реализовани прекогранични пројекти и да су тим средствима обновљене гардероба и ношња.
У програму је учествовала фолклорна секција, ђачка фолклорна група, тамбураши, песници, рецитатори, чланови драмске секције, а представљен је и рад спортске секције „Назора“.