Золтан Кудлик отворио изложбу „У црвеном, у сомотском, бисерном  венцу“

Нови Сад/Сента 28.новембар 2024.- Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Золтан Кудлик јуче је у Заводу за културу војвођанских Мађара у Сенти отворио изложбу „У црвеном, у сомотском, бисерном венцу“.

Ова поставка настала је као плод Међурегионалног пројекта (ИПА) под називом „ Граница која нас спаја“, у чијој организацији су учествовали Завод за културу војвођанских Мађара у сарадњи са Музејом Тира у Баји (Република Мађарска) и Учитељским факултетом на мађарском наставном језику у Суботици.

Реч је о изложби народних ношњи, хрватске, русинске, румунске, словачке и мађарске националне мањине, које представљају овај регион у најширој лепези мултикултуралности и разноликости.

Помоћник Кудлик истакао је да за њега ношње чувају посебна лична искуства, јер се много година бавио народним плесом и без ношње то није било могуће, а управо је њу носио са поносом.

„  Народна ношња, као део традиције једног народа  даје ослонац, даје нешто што нас везује за  прошлост,  када је обучемо живимо  садашњост и она чини нашу будућност“ нагласио је Золтан Кудлик и додао да сви морамо показати једни другима  колико се историје и лепоте крије у сваком комаду  oве раскошне одеће и она се мора носити са поносом и радошћу.

Како он наводи народна ношња је традиционални начин облачења људи и свака национална мањина  и народи имају различите карактеристике у свом одевању које негују и чувају вековима, јер и стара одећа која је сашивена  код куће је од издржљивих материјала како би служила неколико генерација.

Сваки комад одеће за мушкарце и жене има различито значење и функцију и ово се може разликовати у зависности од пејзажне географске јединице и како Кудлик сматра са богатим украсима и у неким случајевима са скромнијим елементима.

На исти начин и остале националне мањине могу пронаћи различите облике народне ношње, истакао је он и нагласио да је то  по пејзажној географској јединици или по селима.

„Народи и народности који живе у Kарпатском басену и на Балканском полуострву живе једни поред других хиљадама година“ рекао је Кудлик и рекао да  у народном стваралаштву постоје сличности које нас повезују.

Посебно ме радује што се данас војвођански мањински заводи за културу представљају  на заједничкој изложби, која нам даје прилику да стекнемо увид у навике ношње, а Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама нуди могућност неговања и очувања традиције за све мањине и зато  ће следеће године за ову намену бити удвостручена  средства.

Поштовање туђе традиције је алтернатива толеранцији и међусобном поштовању,закључио је Кудлик, због чега данашњу изложбу сматрам иницијативом, за пример и желим да организатори имају могућности да још више имају оваквих догађаја како би се више и боље упознали са културом комшија.

У име Завода за културу војвођанских Мађара обратила се директорка Ђенђи Кормањош Катона.