Јуче је у Галерији мађарске ликовне уметности у Војводини, у Суботици, отворена је изложба „Пејзажи, портрети и анималистички прикази” сликара Лајоша Хушвета и вајара Габора Алмашија.
На догађају је поздравну реч имала др Олга К. Нинков, историчар уметности–музејски саветник, у име суфинансијера присутнима се обратио Золтан Кудлик помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама, у име аутора изложбе Љубица Вуковић Дулић, историчар уметности–виши кустос, а саму изложбу отворила је др Ана Барањи, историчар уметности. У оквиру културно-уметничког програма свој наступ имали су ученици Музичке школе Суботица.
Помоћник Кудлик сумирао је своје утиске закључујући да је отварање ове изложбе на Дан војвођанског мађарског сликарства изузетно важно јер су посетиоци галерије имали прилику да се подсете на богато стваралаштво два изузетна уметника који су стварали у Војводини. Ресорни секретаријат континуирано подржава овакве јубилеје како би шира публика имала прилику да упозна рад уметника који су живели и стварали током 19. и 20. века на територији покрајине и који су својим делима оставили неизбрисив траг у војвођанској културној баштини.
Лајош Хушвет основну школу завршио је у Сомбору. Сликарство је студирао у Будимпешти, а редовно је одлазио у Нађбању и Солнок. Током студијских путовања обишао је Беч, Праг, Минхен и Берлин. Касније се определио за ликовну колонију у Солноку, где је највећи утицај на њега оставио Лајош Зомбори.
Да се није приклонио сликарству, Хушвет би био изванредан вајар о чему сведочи неколико његових сјајних скулптура. Као сликар био је хроничар бачке равнице, радова у пољу, салаша и сеоских дворишта. У својим делима радо је користио мађарске мотиве и активно учествовао у раду бечкерешке колоније. Заоставштина му се чува у Градском музеју у Суботици.