Нови Сад / Београд, 13. новембра 2024.- Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Мирослав Илић, присуствовао је данас свечаности поводом обележавања 20 година постојања Форума словенских култура, у Народној библиотеци Србије.
У оквиру данашњег важног јубилеја министар културе Никола Селаковић, који је уједно и председник Управног одбора Форума словенских култура, отворио је у Народној библиотеци Србије изложбу „20 година Заједно“ уприличену поводом две деценије рада ове организације која окупља тринаест земаља словенског говорног подручја и посвећена је промоцији словенских култура.
„Изложба пред нама представља подсетник на резултате претходних 20 година Форума словенских култура, на обиље пројеката и сусрета који су ујединили и окупили словенске народе, јачајући истовремено њихово препознавање у играма идентитета и разлика и универзалном значају језика културе“, истакао је Селаковић уз надање да ће очување најбољих остварења досадашњег рада Форума, круг култура, земаља и народа и даље расти и налазити нове и савршеније облике сарадње.
Директорка Форума Андреја Рихтер рекла је да је током 20 година Форум реализовао многе пројекте, од публикација и изложби до међународних конференција, чиме је заједничким трудом унапређена културна размена и оснажена везе између народа.
„Поносни смо на све наше пројекте и сараднике, али у овој години посебно истичемо и симболично објављивање 100. словенског романа едиције 100 словенских романа, и то баш на српском језику“, рекла је Рихтер и додала да је ова едиција окупила 108 писаца и списатељица, 59 преводилаца и седам издавача.
Традиционална награда „Жива“ ове године додељена је 10. пут и тако је повезала 210 музеја из словенских земаља, а за циљ има унапређење културног наслеђа и музејских пракси у региону.
Током 13. и 14. новембра, у Београду и Ужицу – престоници културе Србије у 2024. години, биће одржани програми којима ће се представити најважнији пројекти Форума, попут горепоменутих – награде „Жива“ за најбољи словенски музеј и едиције „Сто словенских романа“, али и „Трансформације“ посвећене модном дизајну, као и многи други.