Обележено 165 година библиотеке „Карло Бјелицки“ и пола века часописа за културу „Домети“ у Сомбору

Нови Сад/Сомбор, 17. октобaр 2024.- Градска библиотека у Сомбору „Карло Бјелицки“ једна је од најстаријих библиотека у Србији-165 година рада и постојања, основана је  1859. године и са завидном историјом трајања и претрајавања представља чувара скривеног блага похрањеног у књигама и по својој природи темељ је  индивидуалног и колективног идентитета.

Поред тога, часопис за културу „Домети“, који  се објављује од 1974. године,  ове године објављује 200. број и навршава пола века објављивања у континуитету био је јуче повод окупљања у свечаној сали Граде куће у Сомбору, где се у име покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама обратио помоћник мр Драган Трапарић.

Честитајући завидан јубилеј мр Трапарић је рекао да  библиотека са фондом од око 350.000 књига, која се  бави  издавачком делатношћу, као и организовањем бројних књижевних и културних манифестација, што и јесте сврха њеног постојања, јесте велика ствар,  али и потврда да су библиотеке излози и огледала својих нација и култура, чувари највреднијих културних, уметничких и научних доприноса човечанству.

„ Самом чињеницом да се налази у граду Сомбору и да данас обележава 165 рођендан и пола века часописа за културу „Домети“ су завидни подаци не само овог града, Покрајине и Републике већ и много даље и шире“ истакао је помоћник Трапарић.

Он је подсетио да овај град има низ великана на које смо подједнако поносни, као што смо на Карла Бјелицког и подсетио на  Аврама Мразовића и његове „Норме“, прве школе за образовање учитеља у српском народу, која ће прерасти у чувену Препарандију, а њени ђаци, између осталих били су  Јосиф Маринковић, Петар Коњовић, писци Јован Дучић, Исидора Секулић, Јосип Вишњић, Јован Хаџић, Иван Југовић, а ту су Сомборци – Вељко Петровић, Милан Коњовић, као и незаборавни  епископ Платон Атанацковић и   два велика патријарха- Самуило Маширевић и Георгије Бранковић, као   и многи други.

Мр Трапарић је истакао да  је мало  градова чије библиотеке обележавају овако значајне јубилеје и мало је библиотека које чувају богатство књига  како ви чувате, а то јесте посебна обавеза и за вас и за нас.

„За вас да наставите да се о њима старате, а за нас да вам у томе максимално помогнемо, зато је ресорни секретаријат током претходних година определио у оквиру савременог стваралаштва за Градску библиотеку „Карло Бијелицки“ од 2016. године до 2024. године 2.412.220,00 динара путем конкурса за књижевно стваралаштво и издаваштво и конкурса за откуп публикација од издавача са територије АП Војводине“ подсетио је он и додао да  је Покрајински секретаријат  осим обjављивања часописа „Домети“, током претеклих година подржавао и одржавање „Сомборског књижевног фестивала“ и књижевне манифестације „Вељкови дани“.

Сасвим је сигурно, апострофирао је Трапарић,  да ће подршка Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама и даље бити ту, као снажан партнер у подршци вашим предстојећим пројектима.

Испред библиотеке „Карло Бјелицки“ обратила се директорка Наташа Туркић која је овом приликом уручила захвалнице ресорном секретаријату и државном секретару Лаву Пајкићу из Министарства за културу, на подршци, коју ова библиотека ужива.

О часопису за културу „Домети“ , јуче су говорили досадашњи уредници, почевши од академика др Мира Вуксановића до данашњег Драгана Бабића.

У име Града Сомбора јубилеје је честитао члан Градског већа задужен за културу, некадашњи члан часописа „Домети“ Урош Бозанчић.