Нови Сад, 27.септембар 2024.- Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама др Милан Мицић обратио се синоћ у Матици српској на промоцији књиге др Јелене Веселинов „ Задужбине у српском праву- историјски контекст и савремени изазови“.
Поздравну реч у име домаћина Матице српске упутио је проф. др Срђан Шљукић потпредседник Матице српске, док је о књизи говорила поред ауторке и проф.др Kатарина Доловић-Бојић.
По речима др Милана Мицића задужбинарство, као племенита ствар се на нашим просторима јавља с појавом грађанског друштва пре једног века, под европским утицајем и српском традицијом, као један облик савременог задужбинарства, где су они који су зидали и остављали своје задужбине то чинили за своју душу и помен, а на корист свом народу.
„ У средњем веку код нас то су чинили и скромнији људи да би кроз зидање мостова или чесми или неког здања испричали причу о себи и на неки начин били ближи Богу“ истакао је др Мицић и додао да та порука често коју су о себи остављали нама – није нешто што би требало да нас запита ко то нама оставља, већ како ми о томе бринемо и чувамо.
Како он наводи, тако је и данас са књигом др Јелене Веселинов која је више од деценије с пажњом, знањем и истраживањем градила књигу., која ће бити на ползу свима, јер је у питању научна монографија заснована на вишегодишњем теоријском истраживању и практичном искуству ауторке.
Како ауторка наводи, када је 2010. године ступио на снагу Закон о задужбинарству и исте године је почела да ради у Матици српској, књига је почела да се сама ствара, јер се међу првим задацима наметнуо Закон о реституцији дворца „Фантаст“ у Бечеју који је задужбинарство Матице српске и требало га је под овај кров вратити, што се стицајем околности данас и десило, када је решење стигло.
Кроз поглавља монографије, истиче др Веселинов, анализирала је правни положај задужбина којима је након Другог светског рата одузета имовина, нудећи законске, као и научне оквире, обогаћене практичним примерима и студијама случаја.
„ Посебно сам апострофирала садржајну анализу и критички осврт на решења државних органа у поступку реституције задужбинске имовине у Србији“ каже ауторка и додаје да се бавила и задужбинама у земљама Европе као и на који начин су европске тенденције утицале на регулативе Закона о задужбинама.