Александра Ћирић Бошковић на  тему: „Одрживост као мерљива вредност остварена кроз пројекат Нови Сад – Европска престоница културе“

Нови Сад/Кремс, 23. септембар 2024.-  Покрајински секретар за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Александра Ћирић Бошковић и заменица Јелена Добровић Бојановић боравиле су 12. и 13. септембра у дводневној посети Кремсу у Доњој Аустрији, као учесници 11. Међународне конференције о култури, где су ове године издвојене четири основне теме.

Ове године учесници су говорили на теме обновљивог културног туризма, о екологији у уметности и култури, уметности и култури код деце, младих и породица, као и о „ЕУСДР“ могућностима финансирања.

Током претходних година Дунавска конференција је успоставила ову конференцију као популарну платформу за размену свих културних актера Дунавског региона, са циљем да се представе међународни пројекти, размене идеје, мреже сарадње и могућности за њихово финансирање.

Ресорни секретар Александра Ћирић Бошковић обратила се са темом 

„Одрживост као мерљива вредност остварена кроз пројекат Нови Сад – Европска престоница културе“, где је у уводном делу напоменула да Нови Сад је административни, привредни, културни и научни центар Аутономне Покрајине Војводине, други град по величини у Србији у коме живи између 350 и 400 хиљада људи.

Развојни тренд у последњој деценији, позиционирао га је у сам врх економски потентних градова у Србији.

„Стратешка документа града која се односе на одрживи културни развој (Стратегија културног развоја, Стратегија развоја креативних индустрија града Новог Сада и Стратегији одрживог развоја града Новог Сада) дефинисала су смер и циљеве у овој области за десетогодишњи период, што је била добра, показало се касније и одлична, претпоставка за реализацију и најзахтевнијих пројеката. “Нови Сад – Европска престоница културе” најзначајнији је пројекат реализован у овом периоду, који је донео и по свом завршетку оставио за собом бројне бенефите“ истакла је секретар Ћирић Бошковић.

Нови Сад је пред себе поставио амбициозан циљ, нагласила је она, да током само једне деценије, кроз културу преиспита свој индентитет и учини га препознатљивим, стварајући снажне темеље за даљи укупни одрживи развој града, позиционирајући се на европској и светској културној мапи. Kористећи своје јединствене предности: – изузетно историјско, природно и културно наслеђе обележено мултинационалном, мултикултуралном и мултиконфесионалном традицијом; – мултикултуралност у виду 23 националне заједнице са четири званична језика; – чињеницу да је културни и уметнички центар са 35 установа културе и снажном ванинституционалном културном и уметничком сценом, као и да је седиште Универзитета са преко 50 хиљада студената, град је покренуо широку акцију ка остварењу зацртаног циља.

Акција је 2016. године резултирала добијањем титуле Евроске престонице културе за 2022. годину, апострофриала је ресорни секретар и додала да  убрзо затим Влада Републике Србије овај пројекат прогласила је пројектом од националног значаја а оснивањем Фондације “Нови Сад 2021” створени су услови за реализацију овог пројекта.

 „Kроз припреме за 2022. годину установљени су бројни програми за развој публике, њену партиципацију, међународну сарадњу уметника и јачање капацитета културне сцене а највидљивији резултат јесу културне станице које су отворене широм града“ прецизирала је Александра Ћирић Бошковић и додала да културне станице представљају окосницу нове културне политике града усмерене ка грађанима и њиховом већем укључивању у различте културне и едукативне програме, с једне стране, док са друге значајно доприносе развоју интеркултуралности, посебно  кроз отварање културних станица на рубовима града допринело је већем културном ангажовању грађана и побољшању социјалне интеракције.

Програмски концепт пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе” био је слоган „За нове мостове”, који је представљао идеју изградње нових мостова сарадње и размене између актера културне и уметничке продукције и организација из Новог Сада и Србије са културном и уметничком сценом Европе.

Нови Сад је као Европска престонице културе 2022. године, кроз укупно осам програмских шема (лукова) које својом тематиком и садржајем представљају европске вредности, реализовао више од 1500 културних догађаја у којима је учествовало 4000 локалних, националних и интернационалних уметника. Од тога, више од 1700 европских и светских уметника из преко 45 земаља. Публика је уживала у изложбама из различитих области, едукативним радионицама, концератима за свачији укус и узраст, плесним, музичким и драмским програмима, семинарима, панелима, дебатама и кулинарским презентацијама.

Идеја програмског наратива „За нове мостове” имала је за циљ, подсетила је ресорни секретар, да  Новом Саду након завршетка пројекта остану чврсти легати који ће и у будућности унапређивати културни живот и утицати на одрживи развој града. Овај аспект одрживости остварен је кроз нове програме, нове процесе, ангажовање људи (грађани, културне институције, удружења, организације, уметници) и нове просторе за културу.

Године 2022. Нови Сад је добио награду „Мелина Меркури“ за једну од најуспешнијих Европских престоница културе; 2023. године Нови Сад, први из овог дела Европе, нашао се на престижној Унеско листи креативних градова у области нових и дигиталних уметности, затим 2024. године понео је специјално признање на Интернатионал Аwард УЦЛГ – Меxицо Цитy – Цултуре 21  за успешност пројекта урбане регенерације. Набројане награде, такође представљају легате, оставштину за будућност, насталу захваљујући пројекту „Нови Сад – Европска престоница културе”.

У оквиру Европске престонице културе обновљене су просторне целине која датирају из различитих историјских периода, од XVIII до XX века.

Такође, у оквиру припрема града за Европску престоницу обновљени су објекти у које су стациониране културне станице. Они су након завршетка пројекта остали центри културе и уметности.

Поред обнове, пројекат „Нови Сад – Европска престоница културе”, потенцирајући концепт одрживости, покренуо је и изградњу нових објеката за Музичку и Балетску школу а уз њих и нову концертну дворану.

Наведеним инфраструктурним радовима Нови Сад је у релативно кратком периоду, остварио највеће улагање у објекте који представљају културну баштину града и објекте намењене културно-образовним садржајима. Инфраструктурни пројекти конципирани и изведени у оквиру Европске престонице културе донели су граду више од 40 хиљада квадратних метара обновљених и нових простора.

Они представљају највидљивије легате пројекта „Нови Сад – Европска престоница културе”, гарант су одрживости и доприносе имидзу града.

Амбициозни циљеви које је град поставио у оквиру припреме и реализације Европске престонице културе, остварени су у целини и постали су стожер новог уверења да средства опредељена за културу нису трошак већ улагање у одрживи развој града. Нови Сад је захваљујући пројекту „Нови Сад – Европска престоница културе” добио мерљиву вредност у виду легата који ће остати за будућност и немерљив позитиван углед, не само за град већ и за целу Србију.