Нови Сад, 20. септембар 2024. – Изложба арихивске грађе „Повратак Перспективе: Ширина духа словачког народа” Еколошког мултимедијалног удружења уметника „Алфа Арт” свечано је отворена данас у Архиву Војводине, која кроз мултимедијални садржај, превасходно фотографије и архивску грађу, промовише културноисторијске вредности.
Пројекат је реализован у организацији Мултимедијалног еколошког удружења „Алфа Арт” и подржан је од стране Градске управе за културу Града Новог Сада и Архива Војводине.
Успостављајући сарадњу у културолошкој атмосфери свакодневног живота и савременог стваралаштва, уз осврт на тумачење миграције као могућности за унапређење квалитета живота заједнице и промовисање вредности интеркултуралног дијалога, изложба афирмише учешће у мултикултуралним отисцима и културноисторијским вредностима.
Садржај изложбе истиче значај преко два века година културе, традиције и нематеријалног културног наслеђa словачког народа у Војводини.
Честитајући на изузетно богатој изложби која је данас пред нама, секретарка за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Александра Ћирић Бошковић, истакла је да је задовољство и част што смо данас у једној од институција културе, која је једна од наших индиректних корисника и која је домаћин ове поставке.
„Данашња изложба је уједно и показатељ како и колико држава Србија и њена северна покрајина поштују различитости“ истакла је ресорни секретар Ћирић Бошковић и додала да је то лепеза бројних народа и народности.
Покрајински секретар за привреду и туризам др Ненад Иванишевић истакао је да су Словаци и Срби били заједно и када је било лоше и у добру.
,,Никада не треба заборавити заједничку историју и морамо причати о томе колико Срби и Словаци живе заједно на овим просторима. Чак четири директора једне од најзначајнијих српских гимназија – Карловачке гимназије, су били Словаци“, рекао је Иванишевић, додавши да ће на предстојећем Међународном сајму туризма у Новом Саду, на Павиљону Покрајинског секретаријата за привреду и туризам бити представљена ова изложба домаћим и страним туристима.
,,Идеја Секретаријата је да на свакој следећој манифестацији покажемо управо ово богатство, богатство људи“, рекао је Иванишевић, подсетивши да су Словачке народне свечаности кандидат да понесу ознаку ,,Најбоље из Војводине“, у категорији манифестација.
Народ који нема језик, писмо, културу и обичаје, рекла је она, не може да траје и опстаје и зато је данашња изложба део историјских чињеница које говоре о трајању словачког народа на овим просторима и вековно добрим односима Србије и Словачке.
Присутнима су се обратили директор Архива Војводине, др Небојша Кузмановић, Њ.Е. амбасадор Словачке у Републици Србији Михал Павук, секретар Удружења услуга Привредне коморе Војводине Бранислав Мамић, бискуп словачке Евангеличке цркве, Јарослав Јаворник, композитор, диригент, кантаутор и наставник музике, др Јурај Суђи, који је дириговао камерним хором „Zvony” из Селенче у пратњи оркестра гимназије „Јан Колар” из Бачког Петровца.
Испред организатора обратила се ауторка изложбе Наталија Кнежевић Ивановић.
Досељавање и живот словачке етничке заједнице на простор АП Војводине датира од средине осамнаестог века, а сеобе Словака са простора данашње Словачке, на југ, са Словацима са простора Мађарске, Румуније, Хрватске и Бугарске, терминолошки их дефинитишу као доњеземске Словаке.
Ова изложба је тематски усмерена на колективни идентитет словачке националне заједнице у Републици Србији и на препознавање кровних, културних и просветних институција.