У Сенти обележен Дан града и 327. годишњица битке на Сенти

Нови Сад/Сента,12.септембар 2024.- Помоћник покрајинског секретара за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама Золтан Кудлик, присуствовао је обележавању Дана града у Сенти и 327. годишњици Сенћанске битке.

Већ традиционално уз звук Спомен-звона и полагање венаца, почела је свечаност на Спомен-обележју на обали Тисе, где су се палим жртвама поклонили представници Општине, политичких партија, братских насеља и удружења. Након одавања почасти у Градској кући одржана је свечана седница Скупштине општине Сента, као и обавезан сегмент овог догађаја – додела престижног признања „Јувентус – Про Урбе“.

Ове године, оно је отишло у руке Анђелије Вучуревић, пензионисане наставнице биологије из Сенћанске гимназије, која је добила награду за животно дело, а награђени су и музичар и композитор Герго Кормањос, чији је таленат већ препознат на бројним међународним такмичењима, као и локални историчар Ласло Тари, који својим посвећеним радом заслужује своје место, истакнутог појединца, у културном животу Сенте. Захвалницу градоначелника добили су Добровољно ватрогасно друштво Сента, које прославља 150 година постојања и Сенћански рвачки клуб, који иза себе има 100. годишњу историју.

Свечаности у Градској кући у Сенти поред представника ресорног секретаријата присуствовали су Балинт Јухас, председник Скупштине АП Војводине, Роберт Отот, потпредседник Покрајинске владе и покрајински секретар за образовање, прописе, управу и националне мањине – националне заједнице, Јожеф Мађар, амбасадор Мађарске у Србији, Хајналка Бурањ, градоначелница Сенте и Арпад Фремонд, председник Националног савета мађарске националне мањине.

Битка код Сенте, која је одиграна 11. септембра 1697. године, између аустроугарске војске под командом Еугена Савојског  и противничке турске војске под вођством Мустафе II, има историјски значај, како за територију на којој се одвијала, тако и за читаву средњу Европу, која је након ње ослобођена од даљег турског похода. У бици је турска војска претрпела огроман пораз од аустроугарске војске, у којој је учествовало и око 500 Срба и Буњеваца из Сомбора, а након ње Турци су изгубили власт над Банатом, а пораз код Сенте коначно их је приморао да 1699, године потпишу Карловачки мир.