Отворен Међународни фестивал народних оркестара „Фенок“

Нови Сад/ Кикинда, 19. јул 2024.- Помоћник покрајинског секретара за културу јавно информисање и односе с верским заједницама мр Драган Трапарић, свечано је синоћ отворио 23. по реду Међународни фестивал народних оркестара „Фенок“ у Кикинди.

Трапарић је овом приликом истакао да „Гусле“ које постоје од 1876. године нису мењале своје име, али су се надограђивале и утицале да Кикинђани буду бољи, а Кикинђани су утицали да „Гусле“ буду боље. Тај међусобни утицај, како каже Трапарић,  допринео је да се Кикинда нађе на светској мапи културних дешавања и научних истраживања, и зато су вечерас овде гости из Турске, Италије, Бугарске, Румуније, Северне Македоније, Босне и Херцеговине, Црне Горе и Србије.

 „Ова манифестација је управо порука да Фенок није само српски и кикиндски фестивал, већ је ово светски фестивал, који се може довести у везу са изјавом војводе Живојина Мишића: „Живот је вечита борба. Ко сме, тај може. Ко не зна за страх, тај иде напред!“цитирао је он, и додао да је то порука за Гусле, за представнике града Кикинда, за Покрајину и за Републику, да управо овакве пројекте треба и у будућности да подржавамо много боље и јаче јер ће нам се вратити многоструко, закључио је мр Трапарић.

Зоран Петровић директор Академског друштва за неговање музике „Гусле“ Кикинда рекао  је, како је поносан својим кругом сарадника, јер су управо сви ови људи професионалци и кадрови како „Гусала“, тако и града Кикинде, који су се углавном и сами образовали и стварали као уметници у АДЗНМ „Гусле“, а заједнички резултати њиховог рада видљиви су у научним истраживањима у области музике, као и у заштити нематеријалног културног наслеђа.

„Иако смо, пре свега нажалост, препознати у земљама окружења по својим резултатима и квалитету, поносан сам што је овај стручни тим уз подршку ресорног секретаријата и Града успео да опстане оволико дуго и шири једну нову мисију и позитивну енергију где год да смо наступали“, закључио је Петровић.

Градоначелник Кикинде Никола Лукач изјавио је да му је част што је присуствовао на Међународном фестивалу оркестара „Фенок“ и изразио захвалност организаторима и члановима АДЗНМ „Гусле“ што кроз песму и игру, управо у Кикинди, а и где год да се појаве шире мултикултуралност и  мултинационалност.

„Хвала вам што кроз свој рад на достојан начин репрезентујете и свој град и свој народ и своју државу чувајући традицију, културу и обичаје свих суграђана који живе у Кикинди, али и у Србији“, рекао је Лукач.

Академско друштво за неговање музике „Гусле“ Кикинда у својој 149. концертној сезони у континуитету, доследно реализује програме и бележи значајне референце у својој области, међу којима су и два пројекта који се реализују од 2002. године, а то су: „Фенок“ – Међународни фестивал народних оркестара и „Етнокамп Кикинда“ – Студијско истраживање музичке (вокалне, инструменталне и играчке) традиције Баната.

Ресорни секретаријат финансијски је подржао реализацију „Фенок“ фестивала, од 2018. године до сада, са укупно 1.300.000,00 динара.