„16 дана активизма против насиља над женама“ – Зузана Халупова

У оквиру глобалне, светске кампање „16 дана активизма против насиља над женама“ која се обележава у преко 100 држава света, која почиње 25. новембра – Међународним даном борбе против насиља над женама и завршава се 10. децембра – Међународним даном људских права, Покрајински секретаријат за културу, јавно информисање и односе с верским заједницама је у складу са поментуим значајним датумима, донео одлуку да ове године за знамениту жену истакне живот и рад велике уметнице у области ликовне културе на територији АП Војводине – Зузане Халупове.

Зузана Халупова (Zuzana Chalupová), (Ковачица, 1925 – 2001): Завршила је пет разреда основне школе. Педесетих година, је као чланица Друштва жена, везла мараме, кошуље, гоблене…била је на гласу као најбоља, јер је традиционалне мотиве допуњавала сопственим орнаментима. Чим је продала гоблен за пет хиљада старих динара купила је уљане боје, како би сликала на платну.

Прву слику уљаним бојама је насликала 1964. године „Млаћење конопља“.

Њен успех је био метеорски. Започиње сарадњу са Галеријом наивне уметности у Светозареву, први пут излаже у Ковачици (Ковачички октобар), а прву самосталну изложбу је имала 1968. године у Дубровнику, са које су одушевљени странци откупили све слике.

Деца су главни мотив уметничког израза Зузане Халупове. Чак је и одрасле сликала као децу, разлика је била само у брковима. Често кажу да је Зузана сликарка дечје душе. Поред деце чести мотиви су зима, ковачичка црква, библијска тематика.

Не мали број дела настао је из хуманитарних потреба. Тако је настала монументална композиција посвећена Црвеном крсту у Женеви. У првом плану се налазе десетине ликова деце и чланова црвеног крста, одевених у традиционалну словачку ношњу са обележјима Црвеног крста.

Једна симболична композиција израђена је 1978 године за Завод за заштиту споменика културе Републике Србије „Заштитимо споменике културе“. На овој слици доминира манастир Грачаница који је смештен поред статуе „Победника“ око које је мноштво раздрагане деце у словачкој народној ношњи, неколицина православних свештеника, мноштво птица, икона, путира, крајпуташа, док Бог на небу посматра ту савршену хармонију.

1974. године Халупова је насликала за Уницеф „Деца УН“, дело препуно симбола: у средишту композиције је земљина кугла а у другом плану је зграда Уницефа. Ту су и Кип слободе, раздрагана деца, роде, анђели са маслиновим гранчицама. Исте године је Уницеф, њену слику „Зима“ штампао у виду новогодишњих честитки у два милиона примерака.

Њене слике са својим колоритом јарких и упечатљивих боја зраче ведрином и оптимизмом. Штампане су бројне публикације и снимљени документарни филмови о животу Зузане Халупове.

Поводом 100 година од рођења Зузане Халупове организован је Трећи фестивал словачког наивног сликарства у Ковачици, који је 5. октобра 2024. године, отворила председница Покрајинске владе Маја Гојковић.

„Готово један век постоји ова лепота у нашој земљи за коју зна читав свет. Очекујемо крајем године да Унеско прихвати номинацију наивног сликарства и упис на листу нематеријалног културног наслеђа читавог света. Биће то круна успеха сарадње ове заједнице, Општине и свих који се баве наивним сликарством, али и мене лично, јер смо сви заједно вредно радили на тој номинацији“, истакла је тада председница Гојковић.